Paroda „Kino teatras – slėptuvė nuo gyvenimo“ atkeliauja į Vilkaviškį 

Print Friendly, PDF & Email
Gruodžio 16 d. iš Alytaus į Vilkaviškį atkeliauja paroda „Kino teatras – slėptuvė nuo gyvenimo“ (1939–1944). Tai Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus jūriniame konteineryje įrengta paroda.
Pirmas sustojimas buvo Vilniaus senamiestyje, priešais Rotušę. Vilkaviškyje paroda įsikurs greta vaikų ir jaunimo centro, buvusio kino teatro „Sūduva“.
Šią parodą surengti paskatino muziejuje saugomas unikalus nuotraukų rinkinys – penkiasdešimties Lietuvos kino teatrų nuotraukos, darytos 1942 m. vokiečių įsakymu. Nuotraukose dokumentuoti ne tik kino teatrų fasadai, bet ir jų interjerai. Tarp jų ir modernūs Kauno kino teatrai, ir naujai pastatytuose šaulių namuose įrengtos kino salės bei senutėliai kinematografai – Biržuose, Alytuje, Telšiuose, Žagarėje, Marijampolėje. Parodoje žiūrovai gali pamatyti 29 Lietuvos kino teatrų istorijas. Tarp jų ir Vilkaviškio „Giedra“, kuri kiną rodyti gavo leidimą 1937 m. spalį. Šio kino teatro pastatymu rūpinosi kunigas Antanas Šilingas, kuris buvo ir jo savininkas, o „Giedros“ vedėju paskirtas kunigas Justinas Dabrila. Salė talpino apie 400 žmonių – buvo ložė, balkonas. Per karą „Giedroje“ filmai sukosi. Kino teatre dirbo aštuoni žmonės, vadovavo Ignas Neniškis. Karo gale pastatas stipriai apgriautas, tačiau pokaryje atsatytas. Dabar čia Vilkaviškio parapijos salė. Tarp 29 kino teatrų animuotame fotografijų filme galima pamatyti ir Vilkaviškio kaimynystėje esančių – Kybartų, Marijampolės, Kalvarijos kino teatrų istorijas.
Paroda sumanyta kaip kino seansas. Konteinerio viduje yra du ekranai. Viename jų rodomas penkiolikos minučių istorinis filmas, padedantis suprasti 1939–1944 m. istorinių įvykių virsmus.
Kitame – iš kino teatrų nuotraukų sukurtas animuotas filmas. Pasibaigus istoriniam filmui, užsidegus šviesai, lankytojai per septynių minučių pertrauką gali patyrinėti Laiko liniją, kuri sukurta iš spaudos, nuotraukų, žmonių prisiminimų. Taip pat ant sienų galima apžiūrėti skirtingų metų filmų afišas, mažuose ekranuose – kino teatrų brėžinius, reklaminę kino medžiagą, aktorių albumus ir kt.
Parodoje galima įsitikinti, kad žmonės į kiną ėjo ne tik laisvoje Lietuvoje, bet ir pirmos sovietų bei vokiečių okupacijos metais. Kinas jiems buvo galimybė pabėgti į kitą – iliuzinę tikrovę, būdas bent trumpam pamiršti dramatiškus išgyvenimus bei alkį. Tačiau kino teatrų savininkai, vadovai, darbuotojai buvo tų pačių istorinių virsmų dalyviai. Vieni ištrempti į Sibirą, kalinti ar nužudyti.
Kitiems buvo lemta rodyti kiną visais tais dramatiškais metais.
Paroda „Kino teatras – slėptuvė nuo gyvenimo“ suteikia galimybę dabarties žmonėms nusikelti į praeities laiką, kuris ne tik primins gražias kino patirtis, bet ir skaudžius Lietuvos istorijos
momentus, kurie atliepia ir šiandienos įvykius.
Transformuotam jūriniam konteineriui specialiai sukurtas ir išorinis vaizdas. Grafičio piešinyje matome salėje sėdinčius žiūrovus, tarp kurių ir keturios ypač populiarios to meto kino žvaigždės – Shirley Temple, Eugeniusz Bodo, Marlene Dietrich, Jadwiga Smosarsaka (Barboros Radvilaitės vaidmenyje).
Paroda veiks visą parą, tad į ją užsukti vilkaviškiečiai galės ne tik specialiai, bet ir neplanuotai – kiekvienam patogiausiu metu. Ši paroda gali būti kaip integruota pamoka vyresnių klasių
moksleiviams.
Paroda Vilkaviškyje viešės iki sausio 10 d. Po to ji keliaus į Kauną. Kitais metais parodą numatyta nuvežti dar į septynis miestus ir miestelius.
Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus informacija
Kontaktinis asmuo: Sonata Žalneravičiūtė (861474813)